Prawidłowe żywienie ma ogromny wpływ na zdrowie i rozwój dziecka w wieku przedszkolnym, którego organizm intensywnie się rozwija.
Jakość jedzenia i jego rodzaj oraz prawidłowe nawyki żywieniowe są podstawą w zapobieganiu chorobom cywilizacyjnym m.in. otyłości u dzieci. Przyzwyczajenia żywieniowe ulegają obecnie szybkim zmianom i są to, niestety zmiany w złym kierunku. Dlatego konieczne jest podejmowanie działań na rzecz korygowania przyzwyczajeń i kształtowania właściwych nawyków żywieniowych przedszkolaków. Nie jest to zadanie łatwe, ale możliwe poprzez realizację programu edukacji kulinarnej „KUCHCIKOWO”. Program ten wzbogaca ofertę edukacyjną przedszkola. Łączy treści edukacyjne z różnych obszarów podstawy programowej i uwzględnia treści wykraczające poza podstawę programową. Program promuje aktywne metody nauczania i wychowania. Wprowadza korzystne zmiany w procesie budowania, jakości pracy przedszkola, a także angażuje i integruje społeczność przedszkola. „KUCHCIKOWO” to dla przedszkolaków zabawa i wielka przygoda, których efektem będą właściwe nawyki żywieniowe.
Cele programu:
- Stwarzanie dziecku możliwości do działania kulinarnego
- Wdrażanie podstaw racjonalnego odżywiania i higieny przyrządzania posiłków
- Czerpanie radości ze wspólnego przygotowywania posiłków
- Zdobywanie nowych doświadczeń za pomocą zmysłu smaku, zapachu i dotyku
- Kształcenie wyobraźni twórczej, pomysłowości, płynności ruchów
- Rozwijanie poczucia kompozycji kolorystycznej, wrażliwości i piękna
- Rozwijanie umiejętności korzystania z książek kucharskich
- Zapoznanie z różnymi naczyniami i przyborami kuchennymi
Zajęcia składać się będą z trzech części:
1.Wstepna-przedstawienie tematu zajęć, poznanie produktów, objaśnienie sposobu wykonania zadania.
2.Działania dzieci pod nadzorem nauczyciela i przy jego pomocy.
3.Degustacja przygotowanego dania i porządkowanie sali.
Udział w zajęciach pozwoli dzieciom rozwinąć zainteresowania kulinarne, nauczy organizacji pracy w kuchni, zdrowego odżywiania oraz zachowania higieny podczas przyrządzania posiłków. Zdobyte umiejętności będą mogły wykorzystać w życiu codziennym.